Ενδοσχολική επιμόρφωση από το “Χαμόγελο του Παιδιού” – Α’ μέρος

Την Τετάρτη 17/01, στο πλαίσιο ενδοσχολικής επιμόρφωσης, οι Σύλλογοι Διδασκόντων του 3ου και του 6ου Γυμνασίου παρακολούθησαν από κοινού ένα ενδιαφέρον  σεμινάριο, διάρκειας δύο ωρών, σχετικό με την ψυχική ανθεκτικότητα.
Την εκπαίδευση των διδασκόντων ανέλαβε η σύμβουλος ψυχικής υγείας της οργάνωσης “Χαμόγελο του παιδιού”, κα. Έλλη Στάμου.
Τα τελευταία χρόνια, καλούμαστε ολοένα και περισσότερο να αντιμετωπίζουμε μαζικά, ως κοινωνία, καταστάσεις πρωτόγνωρες και άκρως στρεσογόνες (βλ. επιδημία Covid-19, καταστροφές από πλημμύρες/πυρκαγιές/ σεισμούς, πολύνεκρα ατυχήματα κ.ά.).
Όλες αυτές οι εξωτερικές πιέσεις έρχονται προσθετικά στις προσωπικές ιστορίες του καθενός και μπορούν να επιβαρύνουν πολύ την ψυχική ισορροπία. Είναι απαραίτητη, λοιπόν, η υιοθέτηση διάφορων τρόπων και μεθόδων προκειμένου να αναπτυχθεί η ψυχική ανθεκτικότητα, το πώς, δηλαδή, μπορεί κανείς να βιώνει τέτοιες δύσκολες καταστάσεις, χωρίς να επιβαρύνεται ψυχικά και χωρίς να επηρεάζεται παραπάνω, προκειμένου να είναι λειτουργικός. Όλα αυτά, προφανώς και επηρεάζουν τη σχολική κοινότητα και μάλιστα με έναν ρυθμό που φαίνεται να εξελίσσεται ραγδαία τα τελευταία χρόνια. Η συνάντηση λοιπόν των δύο Συλλόγων, η εποικοδομητική ανταλλαγή απόψεων και φυσικά ο προβληματισμός από όλους τους παρευρισκόμενους ήταν από τους αρχικούς στόχους που επιτεύχθηκαν.

εικόνα Viber 2024 01 17 15 43 02 476
εικόνα Viber 2024 01 17 16 52 06 823