Εκδρομή στο Μουσείο Ψευδαισθήσεων

Όταν τα παιδιά αυτενεργούν και συνεργάζονται το αποτέλεσμα είναι πάντα θετικό. Πριν ακόμη από τις γιορτές των Χριστουγέννων, τα πενταμελή των τμημάτων Β1 και Β2, με δική τους πρωτοβουλία, διοργάνωσαν μια κοινή εκδρομή στην Αθήνα, στο Μουσείο Ψευδαισθήσεων. Οι μαθητές μας, στις συνελεύσεις των τμημάτων τους, συζήτησαν, πρότειναν και τελικά επέλεξαν με ψηφοφορία τον συγκεκριμένο προορισμό, λειτουργώντας σαν μελλοντικοί ενεργοί πολίτες που έχουν συνειδητοποιήσει πως μέσα από τη συνεργασία και ακολουθώντας δημοκρατικά όλες τις διαδικασίες μπορούν να πετύχουν πολλά. Σας παραθέτουμε το κείμενο που έγραψε ο πρόεδρος του Β2 για την εμπειρία τους.

«Σήμερα ζήσαμε πολύ ωραίες στιγμές. Μαθητές και καθηγητές απολαύσαμε τις ψευδαισθήσεις που μας έκαναν στην κυριολεξία να ζαλιστούμε και να απορήσουμε σχετικά με την αλήθεια όσων βλέπουμε. Διασκεδάσαμε και γελάσαμε με την ψυχή μας στην κινούμενη γέφυρα, παίξαμε με την εικόνα μας στους καθρέφτες, γυρίσαμε ανάποδα και κρεμαστήκαμε από τα έπιπλα ενός δωματίου, ισορροπήσαμε σαν τον Michael Jackson, γίναμε οι κοντοί ψηλοί και οι ψηλοί κοντοί έστω και για μια φορά στη ζωή μας. Πριν φύγουμε οι υπεύθυνοι του μουσείου μας μίλησαν για τις ψευδαισθήσεις και τη σύνδεσή τους με τον μύθο του σπηλαίου του Πλάτωνα και έδωσαν σε όλους μας αναμνηστικά. Η εκδρομή μας συνεχίστηκε στο Μοναστηράκι όπου χαρήκαμε σαν τουρίστες τη βόλτα στον ήλιο, χαζεύοντας βέβαια και στα μαγαζιά της περιοχής. Το μεσημέρι μαζευτήκαμε όλοι για την επιστροφή μας που έγινε με γέλια και χαρούμενες συζητήσεις μέσα στο λεωφορείο».

εικόνα Viber 2024 01 19 11 30 03 481
εικόνα Viber 2024 01 19 17 56 41 680