Επιμορφωτική ημερίδα για τους Προσωκρατικούς φιλοσόφους

Το 3ο Γυμνάσιο  Χαλκίδας παρακολούθησε την επιμορφωτική ημερίδα  με θέμα «Προσωκρατική φιλοσοφία- Οι Ίωνες ερμηνεύουν τον κόσμο …  με αφορμή τη Λάμψακο και τον Αναξαγόρα», με δύο τμήματα της Β΄ Γυμνασίου (Β2 και Β3) και συνοδούς καθηγήτριες τις κ. Παπαγεωργίου Ελένη, κ. Πανούση Κατερίνα και κ. Μακροπούλου Παναγιώτα. Η ημερίδα διοργανώθηκε από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας, δια των Υπευθύνων  Σχολικών Δραστηριοτήτων και ΣΕΠ, σε συνεργασία με τον Δήμο Χαλκιδέων και το Εργαστήρι Καλλιτεχνικής Παιδείας, με σκοπό να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες της Χαλκίδας για το περιεχόμενο της προσωκρατικής φιλοσοφίας, τους εκπροσώπους της, τις συνθήκες στις οποίες ήκμασε και πώς αυτή επηρέασε τις τέχνες και την επιστήμη από τότε έως σήμερα, με αφορμή τον «τοπικό» φιλόσοφό μας Αναξαγόρα.

Τα θέματα που παρουσιάσθηκαν στην κατάμεστη από μαθητές και μαθήτριες αίθουσα του συνεδριακού αμφιθεάτρου της Περιφερειακής Ενότητας Ευβοίας, ήταν:

«Προσωκρατικοί φιλόσοφοι και σύγχρονη επιστήμη» Δρ. Κων/νος Καλαχάνης, φιλόλογος

«Ελληνικά, η γλώσσα της φιλοσοφίας» Δρ. Ειρήνη Μαυροπούλου, φιλόλογος

«Η ενότητα του σύμπαντος στην προσωκρατική σκέψη» Βασίλης Μάστορης, σύμβουλος φιλολόγων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Εύβοιας

«Αναξαγόρας ο Κλαζομενεύς, δάσκαλος του Περικλή και του Σωκράτη» Μαρουδιά Χρυσάγη, φιλόλογος

«Οι φιλόσοφοι της Μιλήτου – Από την δεισιδαιμονία στον λόγο» Παναγιώτης Τροχούτσος, φυσικός, Msc

Συμμετείχαν οι μουσικοί Θωμάς Παναγόπουλος, Λένα Μουραφέτη, Νατάσα Γεραμάνη με τραγούδια εμπνευσμένα από τις αξίες του οικουμενικού μας πολιτισμού, πλαισιώνοντας το φιλοσοφικό λόγο με μία ευχάριστη νότα ευδαιμονίας και χαλάρωσης.

εικόνα Viber 2024 04 01 13 42 43 811
εικόνα Viber 2024 04 01 13 42 43 875