Ενδοσχολική επιμόρφωση – Β’ μέρος: Διαχείριση κρίσεων

Ολοκληρώθηκε την Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου το δεύτερο μέρος της ενδοσχολικής επιμόρφωσης που πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας σε συνεργασία με τον σύλλογο του 6ου Γυμνασίου. Οι καθηγητές των δύο σχολείων παρακολουθήσαμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ομιλία της κ. Στάμου που είχε ως κεντρικό θέμα τη διαχείριση κρίσεων στον χώρο του σχολείου και στη συνέχεια, μέσα από έναν γόνιμο διάλογο εκφράσαμε τον έντονο προβληματισμό  μας σχετικά με τις νέες προκλήσεις που αντιμετωπίζει το σχολείο τα τελευταία χρόνια, ιδιαίτερα μετά την υγειονομική κρίση του κορονοϊού. Καταλήξαμε μάλιστα στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις για να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που αναδεικνύονται στο σύγχρονο σχολείο, το οποίο άλλωστε αποτελεί μικρογραφία μιας ολόκληρης κοινωνίας που πάσχει και πως το υψηλό αίσθημα ευθύνης των εκπαιδευτικών σε πολλές περιπτώσεις δεν επαρκεί για να επιλυθούν τα προβλήματα αυτά.

εικόνα Viber 2024 02 05 17 13 28 481
IMG dbb810554afcf9e823fd5d1bd1bc44d9 V