Έναρξη Λειτουργίας Σχολής Γονέων

Την Πέμπτη 07 Δεκεμβρίου ξεκίνησε στον χώρο του σχολείου μας η λειτουργία  Σχολής Γονέων, από την Ψυχολόγο, κα. Νικάκη Αργυρή και την Κοινωνική Λειτουργό, κα. Πασχάλη Μαργαρίτα, της ΕΔΥ του Σχολείου μας. Σκοποί της δράσης είναι η ενδυνάμωση του γονεϊκού ρόλου, η ανάπτυξη μιας ουσιαστικής συναισθηματικής σχέσης μεταξύ γονέων και παιδιών, η καλλιέργεια κουλτούρας θετικής διαχείρισης, σεβασμού, εμπιστοσύνης και άνευ όρων αποδοχής, στοιχεία τα οποία αποτελούν βασικούς πυλώνες για την υγιή ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των παιδιών μας. Τελικός στόχος είναι σε κάθε περίπτωση  η πρόληψη και η προαγωγή της ψυχικής υγείας όλων των μελών της οικογένειας.

Στην πρώτη συνάντηση πραγματοποιήθηκε γνωριμία με τους γονείς και Συμβουλευτική με σκοπό την προσέγγιση βασικών εννοιών για τους εφήβους. Ακολούθησε δημιουργία θεματολογίας των επόμενων συναντήσεων.